Rusia, o nucă prea tare pentru România. Naționala de handbal feminin a pierdut primul meci din Main Round

| Foto: facebook.com/ihf.info

Echipa pregătită de Tomas Ryde a cedat în prima partidă din grupele principale ale Campionatului Mondial, scor 27-18, în fața selecționatei Rusiei.

Jocul a avut un start echilibrat, în ciuda faptului că pe banca rusoaicelor a luat loc fostul selecționer al României, Ambros Martin, cel care cunoaște foarte bine jocul “tricolorelor”. Ca și în precedentele jocuri, româncele au suferit o cădere în joc, atât ofensiv, cât și defensiv, iar Rusia a profitat și s-a distanțat chiar și la cinci goluri. Totuși, Neagu&Co. au avut o răbufnire în ultimele minute ale reprizei, iar scorul pauzei a fost 10-10.

Startul actului secund a fost unul bun pentru “tricolore”, care au reușit chiar să preia conducerea. Cu toate acestea, România a suferit o nouă cădere inexplicabilă, de cele mai multe ori șuturile au luat la țintă portarul advers, în timp ce spațiile din apărare le invitau pe rusoaice să marcheze. Naționala lui Ambros Martin a ajuns chiar și la nouă goluri avans, iar scorul final a fost 27-18.

Cele mai bune jucătoare ale României au fost Neagu (5 goluri), Ostase, Perianu, Pristaviță (toate câte două goluri).

Pentru “tricolore” urmează duelul cu Suedia, din grupa principală. Partida se va disputa marți, de la ora 13:30.