S-au tras la sorți semifinalele Champions League. Cu cine va juca Real Madrid

S-au tras la sorți meciurile din semifinalele Uefa Champions League. Prima manșă va avea loc peste mai puțin de două săptămâni.

Finalistele din sezonul trecut, Real Madrid și Atletico Madrid, se vor întâlni în penultimul act al competiției. Echipa lui Zinedine Zidane s-a calificat în această fază după 2-1 și 4-2 cu Bayern Munchen, iar Atletico a trecut cu 2-1 la general de Leicester City.

Anul trecut, Real Madrid a învins-o la penalty-uri pe Atletico în finala de la Milano, scor 5-3, după ce în primele 90 minute a fost egalitate, 1-1. Cele două formații s-au întâlnit și în finala din 2014, când Real a câștigat cu 4-1 după prelungiri.

În a doua semifinală, AS Monaco va da piept cu Juventus Torino. Francezii au eliminat-o în sferturi pe Borussia Dortmund, 3-2 și 3-1, iar Juventus a trecut de FC Barcelona, 3-0 și 0-0. Partidele tur vor avea loc în perioada 2-3 mai, iar cele retur pe 9 și 10 mai 2017.

UPDATE ORA 20:30