Sănătatea Cluj nu a reușit o nouă minune. Petrolul s-a distrat împotriva “Virușilor verzi”

| Foto: Mediafax

Formația clujeană și-a încheiat aventura în Cupa României, după ce a fost învinsă de ploieșteni, scor 7-0.

Oaspeții au început ofensiv partida de pe Cluj Arena și au deschis scorul prin Hamza, după un sfert de oră. Clujenii nu au rueșit să își revină, iar Gavrilă a majorat diferența. Gazdele au avut mai multe faze periculoase, însă până la pauză, tot ploieștenii au mai înscris o dată, prin același Gavrilă, iar scorul după prima repriză era 3-0.

Prima parte a actului secund a fost una echilibrată, fără faze importante de poartă. După mai bine de o oră de joc, Gavrilă a înscris din nou și a reușit hat-trick-ul. Ultimele minute au fost de coșmar pentru “Virușii verzi”, care au mai încasat alte trei goluri. Întâi, Marinescu l-a învins pe Lăzăreanu în minutul 78, iar două minute mai târziu, Blănaru a înscris și el, iar în ultimele minute de joc, Arnăutu a stabilit scorul final, 7-0.

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu - Cr. Paul, D. Matei, Rada, Mic - Neamţ (Măr '52), Ciupe, Rus (Lupu '82), Ţîrlea (Creţ '63) - D. Roman, Ceaca

Petrolul Ploiești: Avram - Bărboianu, Olaru, Manolache, Ţicu - Șaim Tudor (Marinescu '59), Cioinac, Meza Colli (Enache '66), Gavrilă (Blănaru '73) - Arnăutu, Hamza