SCMU Craiova – U-BT 72-70. Înfrângere pentru clujeni în ultimul meci al anului

| Foto: fiba.basketball

Echipa lui Mihai Silvășan a suferit în Oltenia a treia înfrângere a sezonului, după un meci pe care “studenții” l-au controlat în prima parte.

Cu Stanimir Marinov într-o dispoziție forete bună de joc, clujenii au început bine partida de la Craiova și și-au adjudecat primul set, scor 15-10. Și următoarele 10 minute le-au aparținut tot elevilor lui Mihai Silvășan, care au intrat la cabine în avantaj, 34-27.

Gazdele au revenit mai concentrate de la cabine și au dominat actul al treilea al jocului, iar înaintea ultimelor 10 minute conduceau cu 54-48. În ciuda eforturilor clujenilor de a reveni pe tabelă, oltenii s-au impus cu 72-70, în ultimul meci al anului pentru ambele formații.

De la U-BT s-au remarcat Marinov (17 puncte, 3 assisturi), Washburn (13 puncte, 8 recupeări), Easley (13 puncte, 8 recuperări).

În urma înfrângerii de la Craiova, “studenții” au acumulat 21 de puncte în Liga Națională.