Scor final: Steaua - Twente 0-1

Echipa de fotbal Steaua Bucureşti a pierdut, în această seară, pe teren propriu, meciul tur din "şaisprezecimile" Europa League, contra formaţiei olandeze Twente Enschede, scor 0-1. Returul se va disputa la Enschede, pe 23 februarie.

Echipele de start sunt:

Steaua: Tătăruşanu - Dănănae, Chiricheş, Geraldo, Brandan - Rusescu, Prepeliţă, Bicfalvi, Tănase - Nikolic, Tatu.

Rezerve: Stanca, Iliev, Latovlevici, Martinovic, Răduţ, Mihai Costea, Florin Costea.

Twente: Mihaylov - Cornelisse, Wisgerhof, Rosales, Douglas - Brama, Fer, Janssen - Chadli, De Jong, Ola John

Rezerve: Boschker, Bengtsson, Leugers, Buysse, Roseler, Bajrami, Plet.

UPDATE:

Mintul 8 - Tănase iese pe margine pentru a primi îngrijiri medicale.

Minutul 16 - Dănănae primeşte primul cartonaş galben al meciului.

Minutul 25 -Rosales şutează, Tătăruşanu plonjează şi respinge în corner.

Minutul 34 - Rusescu trimite pe lîngă poartă

Minutul 36 - Şut peste poartă al lui Chadli

Minutul 45+1 - S-a încheiat prima repriză. Pe fondul unei dominaţii nefructificate a Stelei, prima repriză s-a încheiat 0-0.

Prima schimbare pentru Steaua. Intră Martinovic, iese Dananae.

Minutul 46 - A început repriza secundă.

Minutul 53 - Gol Twente! Împotriva cursului jocului, Twente deschide scorul prin Ola John printr-un gol spectaculos.

Minutul 55 - Martinovici primeşte cartonaş galben.

Minutul 58 - Twente se apropie din nou de poarta lui Tătăruşanu, acesta respinge în corner un şut din interiorul careului roş-albastru.

Minutul 65 - A doua schimbare pentru Steaua. Iese Prepeliţă, intră Florin Costea

Minutul 70 - Leandro Tatu şutează şi mingea trece pe lângă bară

Minutul 75 - Prima schimbare la Twente. Iese Ola John, marcatorul unicului gol de până acum, intră Bajrami. De la Steaua intră pe teren Mihai Coste, care îl schimbă pe jucătorul Nikolici.

Minutul 80 - Geraldo ratează. Mingea trece puţin peste poartă.