Sergiu Buș e vedetă în Bulgaria. Gol și assist în derby-ul cu Levksi VIDEO

Fostul atacant al CFR 1907 Cluj, Sergiu Buș, a contribuit decisiv la victoria echipei sale, ȚSKA Sofia, în derby-ul cu rivala Levski.

Clujeanul de 21 de ani traversează în Bulgaria probabil cea mai eficientă perioadă a carierei sale. După 13 etape, el este golgheterul campionatului, cu opt reuşite, ultimul gol venind sâmbătă, în derby-ul cu rivala locală Levski, câștigat de "alb-roșii" cu 3-0.

În minutul 22, Buș a șutat din careul mic, portarul a respins în lateral, iar Toni Silva a deschis scorul. Golul ex-"feroviarului" a venit în prelungirile primei reprize, atunci când a recepționat balonul pe culoar, l-a driblat pe Iliev și a făcut 2-0. Galchev a închis tabela cu cinci minute de înainte de final, după o pasă a aceluiași Buș.

ȚSKA este prima în Bulgaria, cu 32 de puncte, șapte mai multe decât ocupanta locului 2, Ludogoreț Razgrad.

Crescut de CFR Cluj, Sergiu Buș a ajuns la Sofia în această vară, după ce a mai evoluat pentru Unirea Alba Iulia, FCM Târgu Mureș, Gaz Metan Mediaș și Corona Brașov.