Sferturile Campionatului Mondial debutează cu două dueluri tari

| Foto: foto facebook.com/fifaworldcup

Trei dintre echipele care joacă în cele două partide sunt deținătoare de titlu mondial.

Primul meci al zilei este cel dintre Franța și Uruguay. În optimi, cele două echipe au eliminat națiunile celor mai buni jucători din lume, Argentina lui Messi și Portugalia lui Cristiano Ronaldo. Sud-americanii sunt una dintre cele mai bune echipe ale turneului, din punct de vedere defensiv, primind doar un singur gol.

De cealaltă parte, francezii se bazează pe o tripletă de atac foarte bună, din care fac parte Mbappe, Griezmann și Giroud. Atacantul lui PSG va reprezenta principalul pericol pentru apărarea “celeștilor”. Totuși partenerul său din atac, Griezmann va avea un duel inedit, cu colegii săi de la Atletico Madrid, Diego Godin și Jose Gimenez.

Din atacul Uruguayului ar putea lipsi omul care i-a calficat în sferturi, Edinson Cavani. Fotbalistul lui PSG a ieșit accidentat în partida cu Portugalia și e incert pentru duelul din sferturi. Astfel, toate sarcinile ofensive vor fi executate de Luis Suarez.

Cele două formații s-au mai întâlnit de trei ori la un turneu final de Campionat Mondial. În 1966, uruguayenii au fost cei care s-au impus, scor 2-1, în timp ce în 2002 și în 2010, duelurile s-au terminat cu două remize albe.

Echipele probabile:

Uruguay (4-4-2): Fernando Muslera - Martin Caceres, Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Diego Laxalt - Nahitan Nandez, Lucas Torreira, Matias Vecino, Rodrigo Bentancur - Luis Suarez, Edinson Cavani (Cristhian Stuani)

Franța (4-2-3-1): Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - N’Golo Kante, Paul Pogba - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Corentin Tolisso - Olivier Giroud

Meciul va fi transmis de TVR 1, de la ora 17.

Cel de-al doilea duel al zilei va fi între Brazilia și Belgia. Europenii care au reușit miraculos calficarea în sferturi sunt cea mai ofensivă echipă de la acest turneu final. Chiar dacă au înscris 12 goluri în patru partide, singura echipă puternică cu care au jucat a fost Anglia. “Diavolii roșii” s-au impus și au ajuns pe partea de tablou unde vor înfrunta cvintupla campioană mondială.

Echipa braziliei de la acest Campionat Mondial este una dintre cele mai echilibrate din ultimii ani. Sud-americanii recunoscuți pentru driblingurile spectaculoase și pasele ingenioase sunt acum remarcați prin calitatea defensive și forța grupului. Totuși, se pot remarca câțiva oameni importanți precum Neymar sau Coutinho. Mai mult, Tite se confruntă cu o dilemă în ceea ce privește alegerea atacantului central. Deși a evoluat în toate partidele la acest mondial, Gabriel Jesus nu a reușit să înscrie, în timp ce atacantul lui Liverpool, Roberto Firmino a jucat doar 37 de minute și a înscris un gol în poarta Mexicului.

Belgienii își doresc să depășească performanța din 1986, când au termiant pe locul patru, iar brazilienii se află pentru a șaptea oară consecutiv în sferturile de finală.

Echipe probabile:

Brazilia (4-2-3-1): Alisson - Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis (Marcelo) - Fernandinho, Paulinho - Willian, Philippe Coutinho, Neymar – Roberto Firmino

Belgia (3-4-2-1): Thibaut Courtois - Jan Vertonghen, Vincent Kompany, Toby Alderweireld - Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Nacer Chadli, Thomas Meunier - Marouane Fellaini, Eden Hazard - Romelu Lukaku

Partida va fi transmisă de TVR 1, de la ora 21.