Simona Halep a câștigat duelul 100% românesc de la Wimbledon. Partida a avut nevoie de set decisiv

| Foto: bbc.co.uk

Fostul lider mondial a trecut de Mihaela Buzărnescu, scor 6-3, 4-6, 6-2, într-o oră și 52 de minute.

Partida a început foarte bine pentru Simona Halep, care s-a impus fără probleme în primul set al partidei, după doar o jumătate de oră de joc. În setul secund s-a evidențiat serviciul lui Buzărnescu, care a pierdut doar un punct când a servit și a reușit să trimită partida în decisiv, după ce a câștigat cu 6-4.  Fostul lider mondial a început din nou bine și, deși părea că Buzărnescu ar putea reveni, Halep a reușit să câștige partida, scor 6-3, 4-6, 6-2, într-o oră și 52 de minute.

Pentru fostul lider mondial urmează un nou duel complicat, împotriva Viktoriei Azarenka, din Belarus.