Simona Halep a învins-o pe Niculescu şi s-a calificat în finala BRD Bucharest Open

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, sâmbătă, pe sportiva Monica Niculescu, locul 68 WTA.

Halep s-a impus în două ore în faţa lui Niculescu, pe care a învins-o cu scorul de 6-2, 4-6, 6-1.

Jucătoarea română, ocupanta locului 3 în clasamentul mondial, va întâlni în ultimul act al competiţiei pe italianca Roberta Vinci, a doua favorită, care a trecut în semifinale de sportiva Kristina Kukova din Slovacia, scor 6-1, 6-3.

Halep este deţinătoarea titlului de la Budapesta de anul trecut, turneul WTA fiind mutat în 2014 la Bucureşti din cauza problemelor financiare ale competiţiei ungare.

La BRD Bucharest Open, câştigătoarea trofeului va obţine 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, iar finalista 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Turneul este dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari.