Simona Halep, debut cu emoții la Rogers Cup. Românca a avut nevoie de set decisiv pentru a învinge

| Foto: sportsnet.ca

Fostul lider mondial a revenit în teren după victoria de la Wimbledon și a avut emoții în prima partidă din sezonul pe suprafață dură.

Revenită în teren după o pauză îndelungată, Simona Halep a avut emoții în primul tur al turneului de la Toronto. Românca a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de Jennifer Brady (76 WTA). Simona a fost condusă încă din startul partidei și deși a revenit a cedat în primul set, 4-6.

Setul secun a fost unul echilibrat și s-a mers cap la cap până la 5-5. Totuși, românca a reușit un break și a trimis jocul în setul decisiv. În ultimul act, fostul lider mondial nu a scăpat de emoții, deși a condus cu 4-0. Totuși, Simona Halep a reușit să se impună, scor 4-6, 7-5, 7-6.

În turul următor, Halep va evolua împotriva Svetlanei Kuznetsova (198 WTA).