News alert Simona Halep, eliminată de Serena Williams în optimi la Australian Open

Simona Halep, eliminată de Serena Williams în optimi la Australian Open
| Foto: WTA

Liderul clasamentului WTA a cedat în fața americancei, scor 6-1, 4-6, 6-4, într-o oră și 48 de minute

Românca a început perfect partida și a reușit break-ul în chiar primul game. Totuși, Serena Williams a preluat controlul jocului și nu i-a mai dat nicio șansă lui Halep. Americanca nu a mai cedat niciun game și s-a impus cu 6-1, în doar 20 de minute.

Setul secund a început din nou bine pentru liderul clasamentului mondial, care s-a impus în primul game pe propriul serviciu. Jocul a devenit echilibrat, iar cele două jucătoare au mers cap la cap. După 57 de minute de joc, românca s-a impus cu 6-4 și a trimis meciul în decisiv.

Actul decisiv a fost unul în care s-a remarcat servicul ambelor jucătoare. Atât Halep, cât și Williams au câștigat la 0 game-uri în care au servit. Jocul s-a aflat în echilibru până în al șaptelea game, când americanca a reușit break-ul. Serena nu a mai greșit până la final și s-a impus cu 6-1, 4-6, 6-4, într-o oră și 48 de minute.