Simona Halep, eliminată la Miami. Românca a ratat șansa de a reveni pe primul loc mondial

| Foto: bnpparibasopen.com

Halep a cedat în fața Karolinei Pliskova, în penultimul act al competiției, scor 7-5, 6-1, după o oră și 13 minute.

După o evoluție bună la turneul din Florida, Halep a cedat surprinzător în semifinalele turneului și a ratat șansa de a ura din nou pe primul loc WTA. Partida împotriva Karolinei Pliskova a fost întreruptă de două ori, iar ritmul Simonei a avut de suferit. În setul secund, românca nu a contat aproape de loc și a reușit să ia un singur game.

Astfel, după înfrângerea din semifinala de la Miami, Simona Halep a ratat șansa de a redeveni lider al clasamentului mondial, după trei luni.