Simona Halep, în sferturi la Wimbledon. Românca a învins surpriza turneului londonez

| Foto: bbc.co.uk

Fostul lider mondial a trecut în două seturi de Cori Gauff, scor 6-3, 6-2, întro oră și 17 minute.

După un turneu foarte bun în capitala Regatului Unit, Simona Halep a dat peste surpriza competiției, Cori Gauff (15 ani). Cu victime importante la activ, precum Venus Williams sau Polona Hercog, tânără americancă nu a reprezentat un adversar de top pentru Halep. Românca a început în forță, cu un break și și-a adjudecat primul set cu 6-3, în 43 de minute.

Jocul bun al fostului lider mondial a continuat și în setul secund. Halep a controlat în totalitate partida și nu i-a dat nicio șansă tinerei jucătoare. Românca s-a impus cu 6-3, după o oră și  17 minute.

În sferturi, românca o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (50 WTA).