Simona Halep, oprită din drumul spre un nou trofeu de Grand Slam

| Foto: realitatea.net

Fostul lider mondial a pierdut o partidă intensă în compania Garbinei Muguruza, scor 7-6, 7-5, după două ore și șapte minute.

Deși venea după o demonstrație de forță în companiei lui Anett Kontaveit, Halep a avut probleme serioase cu Muguruza. Jucătoarea din Spania s-a dovedit a fi un adversar redutabil, deși românca a dominat mare parte din meci. Ambele jucătoare s-au bazat pe propriul serviciu, iar primul set a ajuns la tie-break. După mai multe schimburi lungi, Muguruza s-a impus cu 7-6 (10-8).

Deși Simona Halep a început slab setul secund, fostul lider mondial a dat semne de revenire. Cu toate acestea, Muguruza nu a cedat și a reușit să câștige un nou set la tie-break, 7-6 și va juca în ultimul act de la Australian Open cu Sofia Kenin.