Simona Halep s-a retras de la Wuhan. Românca a abandonat în primul set al jocului cu Rybakina

| Foto: lastwordontennis.com

Fostul lider mondial a acuzat probleme musculare în timpul partidei din optimile competiției și a descis să se retagă din turneu.

După victoria în fața Barborei Strycova, Simona Halep nu a reușit să încheie și cel de-al doilea meci de la Wuhan. În primul set al întâlnirii cu Elena Rybakina, la scorul de 4-5, românca a decis să se retragă. Fostul lider mondial a acuzat probleme musculare și a descis să abandoneze competiția.

“Este o accidentare la spate. Cred că sunt mai mulţi muşchi afectaţi, dar încă nu ştiu sigur pentru că nu am făcut un control amănunţit. La 4-4, 0-30 la un backhand am simţit o durere ascuţită”, a declarat Simona Halep pentru WTA.