Spectacol în El Clasico. Realul a fost pus la respect de Barcelona

Real Madrid a pierdut cu 0-3 în fața Barcelonei, sâmbătă, pe Santiago Bernabeu, în episodul 270 din El Clasico.

După o primă repriză în care ambele formații s-au întrecut în ratări, Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani cu un șut din mijlocul careului (54). Rakitic a plecat pe contraatac, mingea a ajuns apoi la Sergi Roberto, care i-a pasat decisiv fotbalistului uruguayan.

După doar 10 minute, Real Madrid rămâne cu un om în minus. Carvajal a respins de pe linia porții cu mâna un balon șutat de Paulinho, centralul a arătat punctul cu var și l-a eliminat pe jucătorul "galacticilor". Messi a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă și echipa lui Ernesto Valverde și-a majorat avantajul (64).

Scorul final avea să fie 3-0 pentru FC Barcelona. Aleix Vidal a marcat din pasa lui Messi, cu un șut la care Keylor Navas nu a intervenit deloc convingător (93). În urma acestui rezultat, FC Barcelona se desprinde la 14 puncte de marea rivală. Catalanii ocupă locul 1 în La Liga, cu 45 puncte. Trupa lui Zinedine Zidane este pe 4, cu 31 puncte.

A fost al 270-lea meci din El Clasico. Pentru prima oară în istoria confruntărilor directe, Barcelona se impune de trei ori la rând pe terenul marii rivale în campionat. Real Madrid are 99 victorii la general, Barcelona 112, iar alte 59 de partide s-au terminat la egalitate.

Real Madrid - FC Barcelona 0-3 (0-0)

Au marcat: Suarez (54), Messi (64), Vidal (93)

Cartonaș roșu: Carvajal (63)

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos, Kovacic, Modric - Benzema, Ronaldo

Rezerve: Kiko Casilla, Nacho, Bale, Theo, Lucas Vazquez, Asensio, Isco

Antrenor: Zinedine Zidane

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Vermaelen, Alba - Busquets, Rakitic, Iniesta, Paulinho - Messi, Suarez

Rezerve: Cillessen, Aleix Vidal, Semedo, Mascherano, Andre Gomes, Denis Suarez, Digne