Start în noul sezon al Ligii a 2-a. Cu cine se luptă "U" Cluj pentru promovare

Start în noul sezon al Ligii a 2-a. Cu cine se luptă "U" Cluj pentru promovare
| Foto: FC Universitatea Cluj

Cluburile de tradiție încep o nouă stagiune în eșalonul secund, cu gândul la un loc în elita fotbalului românesc.

Pentru mai multe informaţii de ultimă oră vizitaţi pagina principală ZIUA DE CLUJ

După o pauză de mai bine de șase luni pentru majoritatea echipelor din Liga a 2-a, formațiile din eșalonul secund pornesc din nou la drum. Ca de fiecare dată în ultimii ani, cluburile de tradiție, printre care și Universitatea Cluj, sunt principalele favorite la promovare, dar printre numele cunoscute din fotbalul românesc se pot strecura și alte formații, cu un nume mai puțin sonor.

Alături de “Șepcile roșii”, Rapid, Petrolul și CS Mioveni se încadrează în categoria echipelor privite ca favorite clare la promovare. Totuși, din linia a doua pot veni și formații precum Gloria Buzău, Farul Constanța, Concordia Chiajna sau Turris-Oltul Turnu Măgurele, echipe care se luptă cu șanse însemnate la un loc în play-off.

În ceea ce privește transferurile realizate în pauza competițională, perioada de mercato a fost una dintre cele mai importante din ultimii ani. “Studenții” au mizat pe jucători cu nume și cu experiență la nivelul primei ligi, precum Gabriel Tamaș, Srdjan Luchin, Laurențiu Rus sau Ioan Filip. Pe de altă parte, Rapidul a încercat să aducă jucători tineri, dar care sunt obișnuiți cu luptele din Liga a 2-a.

Petrolul a abordat o altă strategie și și-a îndreptat atenția spre fotbaliști străini. CS Mioveni, echipa care a pierdut barajul pentru promovare a mizat tot pe jucători cu experiență, la fel ca și Turris, Farul Constanța sau Concordia Chiajna.

Transferurile realizate de formațiile din Liga a 2-a înaintea noului sezon:

U Cluj: Gabriel Tamaş (AFC Astra), Andrei Mureşan (CFR Cluj), Daniel Novac (Chindia), Laurenţiu Rus (CSM Reşiţa), Răzvan Horj (CFR Cluj, prelungire împrumut), Alexandru Pop, Robert Neciu (FC Viitorul, prelungire împrumut), Alexandru Negrean (FC Viitorul, împrumut), Vlad Muţiu (AFC Farul), Srdjan Luchin (AFC Hermannstadt), Ioan Filip (Dinamo), Sérgio Ribeiro (UD Oliveirense), Matías Roskopf (Apollon Limassol, împrumut), Mihai Dolghi (Viitorul Cluj, împrumut), Idan Golan (Hapoel Nof HaGalil)

CS Mioveni: Sebastian Ivan (Unirea Bascov, revenire), Fabrizio Constantin (Unirea Bascov, împrumut), Sergiu Negruţ (Turris-Oltul), Alexandru Iacob (Fotbal Club Rapid), Daniel Toma (FCSB, împrumut), Szilard Vereş (AFK Csikszereda), Laurenţiu Marinescu (Petrolul Ploieşti), Iustin Popescu (Chindia Târgovişte)

Turris-Oltul: Florin Matache (Flacăra Horezu), Alexandru Sima, Florin Haită (ambii FC Viitorul, primul împrumut, al doilea prelungire împrumut), Theodor Butoiu, Aurelian Păun (ambii Star Sport Argeş, primul împrumut, al doilea prelungire împrumut), Cristian Puşcaş (AFC UTA Arad), Alexandru Nicola, Romeo Niţă (ambii FCSB, împrumut), Ştefan Blănaru, Ştefan Bărboianu (ambii FC Petrolul Ploieşti)

FC Rapid 1923: Enrichi Finica (Juniorul 2014, împrumut), Alexandru Pop (ASU Poli), Radu Crişan (AFC Astra, împrumut), Cătălin Ţîră, Mircea Leasă, Daniel Benzar (toţi FC Voluntari), Alin Fică (CFR Cluj, împrumut)

ACS Petrolul 52: Raul Bucur (AFC Astra, revenire), Joeri Poelmans (Helmond Sport), Sory Diarra (CSM Ceahlăul), Serges Ekollo (AFC Astra), Nir Lax (Hapoel Tel Aviv), Ben Levy (Hapoel Petach Tikva), Valentin Balint (CS Mioveni)

Metaloglobus: Cristian Nedelcovici, Raul Găvîrliţă (ambii AFC Astra, prelungire împrumut), Eduard Vraciu (FC Voluntari), Iulian Răduţă (Progresul Spartac), Omar Kassabji (FC Voluntari, împrumut)

SCM Gloria Buzău: Dragoş Horeboiu (Dinamo), Alexandru Piftor (AFC Botoşani), Cristian Ciobanu (Turris-Oltul), Adi Chică-Roşă (AFC Botoşani, prelungire împrumut), Paul Paţurcă (AS Natandi, împrumut), Sergiu Pîrvulescu (Kids Tâmpa, împrumut), Ciprian Petre (CSM Focşani 2007, revenire), Gabriel Nedelea, Cosmin Tucaliuc (FC Viitorul, prelungire împrumut), Alexandru Barna (CSM Ceahlăul, împrumut), Dragoş Lazăr (Viitorul Buzău)

AFC Farul Constanţa: Simon Măzărache (CS Mioveni), Andrei Banyoi (Şoimii Lipova), Mihai Eşanu, Ştefan Fara (ambii Dinamo, împrumut), Vlad Şerbănescu, Aurel Pirciu (toţi FCSB, împrumut), Ştefan Cană (FCSB, prelungire împrumut), Iulian Agachi (FC Viitorul, împrumut), Cosmin Bîrnoi (FC Viitorul), Alexandru Stoica (FC Viitorul, prelungire împrumut), Marius Chindriş (Viitorul Şelimbăr), Florin Bălan (FC Voluntari, împrumut)

Viitorul Pandurii: Vlad Costea (Luceafărul Oradea, împrumut), Alexandru Trancă, Alexandru Krupenschi (ambii Pandurii Lignitul), Goran Paunchici (AFC UTA Arad)

ASU Poli: Nicolae Şofran (ACS Electrica 1929), Dorin Codrea (ACS Poli, prelungire împrumut), Alexandru Popescu (Universitatea Craiova, împrumut), Stjepan Plazonja (AFC Hermannstadt, împrumut), Claudiu Pamfile (Minaur), Doru Andrei (Comprest GIM), Victor Lolea (CSM Reşiţa)

Dunărea Călăraşi: Teodor Caragea (CSM Reşiţa), Ionuţ Sîrbu (Universitatea Craiova, prelungire împrumut), Mădălin Calu (SCM Gloria Buzău, împrumut), Andrei Mihăiescu (CSA Steaua), Sorin Sava, Marius Fotescu (ambii Axiopolis), Valentin Alexandru (Fotbal Club Rapid), Kamil Wiktorski (MKS Chojniczanka Chojnice), Alexandru Ciucur (AFC UTA Arad)

Ripensia: Yuri Coulibaly (AFC UTA Arad), Haralambie Mociu (Foresta Suceava, revenire)

CSM Reşiţa: Robert Boboc (CS Mioveni, împrumut), Alin Ţegle (Universitatea Craiova, prelungire împrumut), Vlad Chera (FC Viitorul, împrumut), Cristian Danci (SCM Gloria Buzău), Alin Dudea (Dinamo, prelungire împrumut), Deivydas Matulevicius (Glentoran FC)

Csikszereda: Claudiu Apro (Ripensia), Norbert Janos (ACSF Comuna Recea), Rareş Takacs (AS FC U Cluj), Juan Bauza (Club Atlético Colón), Raul Palmeş (Honved), Dávid Bor (Paksi SE), Toni Suciu (Puskas FC, împrumut), András Mészáros (ŠKF Sereď, împrumut), Ladislav Rybánsky (Békéscsaba 1912 Előre)

Concordia Chiajna: Ciprian Biceanu (AFC Astra), Baudouin Kanda (AFC Farul), Alexandru Cherecheş (ASU Poli), George Isvoranu (CS Tunari, revenire), Azdren Llullaku (Shakhtyor Soligorsk), Nicolas Gorobsov (FC Voluntari, revenire), Alexandru Lazăr (UD Castellonense), Cătălin Alexe, Andrei Hergheligiu (ambii CS Mioveni), Sergiu Arnăutu (Petrolul Ploieşti), Philippe Nsiah (SHB Đà Nẵng), Bogdan Piper (Minaur), Daniel Cîrjan (Bucharest United)

Aerostar: François Yabre, Iulian Anca-Trip (ambii Viitorul Pandurii), Vlad Mihalcea (U Cluj), Bogdan Oteliţă (CSM Ceahlăul, împrumut), Dorin Burlacu (CS Hunedoara), Alin Alecsandru (Bucovina Rădăuţi), Darius Mureşan (FC Viitorul, împrumut), Filip Belciu (CSM Moineşti)

Unirea 04 Slobozia: Richardo Mihalache (Metalul Buzău), Mihai Adăscăliţei (CS Tunari), Alexandru Dinu, Victor Trucă (ambii FCSB, primul prelungire împrumut, al doilea împrumut), Radu Pocol (FC Viitorul, împrumut), Adrian Stoianovici (AFC UTA Arad, prelungire împrumut)

CSM Slatina: Cătălin Preduţ, Andrei Iana (ambii Universitatea Craiova, împrumut), Mihai Demci (Fotbal Club Rapid, prelungire împrumut), Rareş Deta (AFC UTA Arad, prelungire împrumut), Ianis Stoica (FCSB, împrumut), Adrian Bărbuţi-Andrei (Viitorul Dăeşti, revenire), Dumitru Rogoveanu (U Craiova 1948 SA)

U Craiova 1948 SA: Abdelaye Diakité (Menemenspor), Bradley Diallo (Chindia), Marian Anghelina (CS Mioveni), Robert Popa (Flacăra Horezu), Valentin Munteanu, Alexandru Gîţ (ambii SCM Gloria Buzău), Călin Cristea (CSM Reşiţa), Andrea Compagno (SP Tre Fiori), Andrei Ciolacu (Avezzano), Jérémy Huyghebaert (Mouscron), Dragoş Albu (FC Utrecht)

Comuna Recea: Rareş Ispas (CFR Cluj, împrumut), Vlăduţ Popa (Universitatea Craiova), Adrian Bura (Il Calcio Satu Mare), Adrian Micaş, Marius Coman (ambii U Cluj, primul prelungire împrumut, al doilea împrumut), Denis Lihet, David Simion, Florin Cordoş (toţi Minaur), Antonio Lung, Denis Tarţa (liberi)

⇒ Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte ZCJ.RO pe FACEBOOK şi pe Instagram

loading...
Loading...
Comenteaza