Succes facil pentru România în primul meci din Cupa Davis

| Foto: foto facebook.com/romaniadaviscup

Marius Copil l-a învins pe Amine Ahouda, în 39 de minute, scor 6-0, 6-1.

Românul, numărul 82 ATP, a început perfect și a profitat de greșelile adversarului. În game-ul al doilea, marocanul, numărul 718 ATP, a condus 30-0, dar Copil a întors și a reușit break-ul. Ahouda a mai pus probleme doar în cel de-al patrulea game, care a fost identic cu actul secund. Românul a încheiat triumfător setul, în doar 18 minute, scor 6-0.

Copil a început perfect și setul al doilea și a reușit trei game-uri consecutive, deși Ahouda a pus probleme în cel de-al doilea. În cel de-al patrulea game, marocanul s-a impus, pe propriul serviciu, dar a fost singura sclipire a jucătorului de pe locul 718 ATP. Marius Copil a defilat până la final și s-a impus 6-1, în 39 de minute.

România conduce cu 1-0 în partida cu Maroc din runda a doua a Grupei a doua Euro – Asiatică. Meciul următor va fi disputat între Adrian Ungur și Lamine Ouahab.