Surpriză reușită de Jaqueline Cristian. România a egalat Rusia în Fed Cup

| Foto: digisport.ro

Introdusă în locul Gabrielei Ruse, tânăra jucătoare a reușit o victorie entuziasmantă în fața Veronikăi Kudermetova, scor 7-5, 6-3.

Aflată la debutul pentru reprezentativa României în Fed Cup, Jaqueline Cristian a trecut repede peste emoții și a reușit un succes surprinzător. Deși a pierdut primul game pe propriul serviciu, românca a revenit excelent și a reușit să își adjudece primul set, scor 7-5, după 51 de minute. Și sfertul secund a început la fel ca și primul. Totuși, Jaqueline Cristian a încheiat mult mai repede socotelile cu Veronika Kudermetova, pe care a învins-o 7-5, 6-3 și a egalat situația duelului România – Rusia.

PArtida care va decide câștigătoarea întâlnirii va fi cea de dublu, dintre perechile Irina Bara/Raluca Olaru și Anna Blinkova/Anna Kalinskaya.