Tamaș a lăsat naționala în 10 oameni. România - Serbia, 0-0 scor final

Naţionalele de fotbal ale României şi Serbiei sunt la egalitate, 0-0, la pauza meciului de duminică, de pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa 4 a Seriei C din Liga Naţiunilor. Scorul a rămas nemodificat până la final.

Serbia a ratat un penalty prin Dusan Tadic (şut peste poartă), în min. 45+1. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un fault comis de Gabriel Tamaş (foto), care l-a lovit cu piciorul în cap pe Mijat Gacinovic în careu şi a fost eliminat.

În repriza a doua sârbii au avut mai multe ocazii, dar n-au reușit să marcheze. Serbia era pe locul 1 în grupă, iar România era pe locul 2, însă Muntenegru avea de disputat meciul cu Lituania.

România: Tătăruşanu - Manea, Tamaşs, Săpunaru, Toşca - R. Marin, T. Băluţă - Maxim, Stanciu, Drăguş (Nedelcearu 45+1) - Ţucudean
Rezerve: Pantilimon, Niţă - R. Benzar, Stoian, D. Rotariu, Bancu, Keşeru, Nedelcearu, Fl. Tănase, Mitriţă

Serbia: Rajkovic - Rukavina, Milenkovic, Veljkovic, Rodic - Lukic, Maksimovic - Gacinovic, Tadic, Radonjic - Mitrovic
Rezerve: Dmitrovic, Jovanovic - Spajic, Zivkovic, Prijovic, Vukovic, Jovicic, Kostic, Milinkovic-Savic, Miletic