Transylvania Open 2022. Niculescu și Dart câștigă în fața perechii J. Cristian/Ruse în primul tur

| Foto: ZIUA de Cluj

Cuplul româno-britanic s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 5-7, 10-5 în fața perechii 100% românești.

Deși J. Cristian și Ruse au început bine jocul cu două game-uri la rând câștigate. Totuși, experiența cuplului Niculescu/Dart și-a spus cuvântul, iar cele două și-au adjudecat primul set, scor 6-4.

În ciuda faptului că au pierdut pe primul serviciu în primul game din setul secund, româncele au avut forța de a reveni, s-au impus cu 7-5 și au trimis partida în decisiv.

În cele din urmă, Monica Niculescu și Harriet Dart au câștigat super tie-break-ul cu 10-5 contra lui Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse și au avansat în turul următor.

Pe terenul central se joacă meciul dintre Anna Bondar și Elina Avanesyan, în timp ce pe terenul doi va începe duelul dintre perechile Golubic/Han și Dzaladidze/Panova.