Transylvania Open 2023. Eva Lys e a treia semifinalistă de la Cluj-Napoca

| Foto: Transylvania Open

Jucătoarea din Germania a trecut în două seturi de Ekaterina Makarova, scor 6-2, 6-2.

Venită din calificări, rusoiasca nu a reușit să se ridice la nivelul adversarei, iar Eva Lys a ajuns rapid la 5-0. După un time-out medical, Makarova a forțat revenirea, dar primul set i-a revenit sportivei din Germania, scor 6-2.

Rusoaica a încercat în startul setului secund să pună probleme oponentei, însă Eva Lys a controlat în totalitate meciul. După doar o oră și 8 minute, jucătoarea din Germania a câștigat, scor 6-2, 6-2 și va juca în semifinale la Cluj.

De la această oră, pe terenul 2 din BT Arena se dispută întâlnirea de pe tabloul de dublu, dintre perechile Parks/Ruse și Burrage/Teichmann.

Pe terenul central se va disputa ultimul sfert de finală de la Transylvania Open 2023, dintre favoritele 4 și 5, Rebeka Masarova și Ana Bogdan.