Transylvania Open 2023. Gabriela Ruse obține calificarea în semifinale la Cluj-Napoca

| Foto: Transylvania Open

Beneficiară a unui wild card, românca a învins-o pe Emiliana Arango (118 WTA), scor 6-1, 0-6, 6-1.

Având din nou parte de susținerea totală a publicului clujean, Elena Gabriela Ruse a început excelent jocul. Românca a reușit un break rapid, iar mingile trimise în terenul advers au lăsat de fiecare dată fără replică pe adversară. Astfel, sportiva clasată pe locul 188 WTA a câștigat primul set, scor 6-1.

Situația a fost diametral opusă în setul secund. Ruse a fost de nerecunoscut, în timp ce columbianca a beneficiat de căderea oponentei sale și a trimis partida în decisiv după 6-0.

Ajutată și de fanii din BT Arena, sportiva din România și-a revenit în setul al treilea. Elena Gabriela Ruse și-a ridicat considerabil nivelul, ceea ce a lăsat-o din nou fără răspuns pe Arango. Ruse a închis meciul pe serviciul adversarei și s-a calificat în semifinalele Transylvania Open 2023.

Pe terenul central urmează cel de-al treilea sfert de finală, dintre Eva Lys și Ekaterina Makarova.