Transylvania Open 2023. Tamara Korpatsch e prima finalistă la turneul de la Cluj

| Foto: Transylvania Open

Jucătoarea din Germania învins-o pe conaționala sa, Eva Lys (133 WTA), scor 6-4, 6-3, după o oră și 23 de minute.

Clasată pe locul 105 WTA, Tamara Korpatsch a început excelent meciul, spre surpinderea adversarei sale. Chiar dacă Lys a echilibrat situația pe finalul setului, Korpatsch s-a impus în cele din urmă, scor 6-4.

Setul secund a fost la discreția sportivei mai bine clasate. Eva Lys a avut probleme la serviciu și nu a mai reușit să țină pasul cu oponenta sa. Lys a fost aproape de un game la 0 pe final de meci, iar Tamara Korpatsch a ratat o minge de meci, dar în cele din urmă s-a impus cu 6-4, 6-3 și e prima finalistă de la Transylvania Open 2023.

Sportiva din Germania va juca finala împotriva învingătoarei dintre favorita publicului, Elena Gabriela Ruse și favorita 4 a turneului, Rebeka Masarova.

Cea de-a doua semifinală de la Transylvania Open 2023 va începe la 17:00, pe terenul central din BT Arena.