U-BT a încheiat sezonul regulat cu un succes. Clujenii s-au impus în derby-ul cu CSU Sibiu

| Foto: u-bt.ro

Echipa pregătită de Mihai Silvășan a reușit să câștige ultimul meci din Grupa Roșie, scor 78-72 și va intra de pe locul al doilea în play-off-ul Ligii Naționale.

Într-un meci care nu a contat decât pentru palmaresul celor două formații, “studenții” au evoluat bine încă din start. La finalul primului sfert aveau un avantaj de patru puncte, iar la pauză, clujenii conduceau cu 39-31.

Și în partea a doua a jocului, echipa lui Mihai Silvășan a fost cea care a controlat partida și a intrat cu 10 puncte avans în ultima perioadă de joc. În cele din urmă, U-BT s-a impus cu 78-72 în derby-ul de la Sibiu, dar va intra de pe locul doi în play-off-ul Ligii Naționale.

Cei mai buni marcatori ai clujenilor au fost Dykes (18 puncte, 7 recuperări), Dorsey (18 puncte, 4 assisturi) și Easley (11 puncte, 9 recuperări). Pentru U-BT urmează partida cu CSM Oradea, din semifinalele Cupei României. Jocul se va disputa în Sala Polivalentă.