U-BT Cluj a pierdut primul meci al finalei Ligii Naționale

| Foto: facebook.com/ubtcluj

Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan au fost învinși la Oradea, scor 79-73.

Primul meci al seriei s-a desfășurat într-o atmosfera demnă de o finală între două rivale. Împinși de la spate de public, orădenii au intrat bine în meci, însă "studenții" au ținut pasul, iar partida a fost în mare parte echilibrată. Chiar dacă elevii lui Mihai Silvășan au suferit la aruncările libere, diferența la pauză era de o singură posesie în favoarea gazdelor, scor 45-42.

Odihna le-a prins bine clujenilor, care au avut un ritm mai bun începând cu cel de-al treilea sfert și au preluat inițiativa. Tensiunea avea însă să ajungă la apogeu abia în a doua jumătate a sfertului 4, când o serie de greșeli ale "studenților" au dus la victoria celor de la CSM Oradea, scor 79-73.

Cel mai bun marcator al echipei clujene a fost Jalen Jones (17 puncte, 4 recuperări), urmat de Karel Guzman (13 puncte, 4 recuperări) și Leo Meindl (12 puncte, 4 pase decisive).