U-BT Cluj, înfrângere dramatică în Derby-ul Ardealului cu CSU Sibiu

Formația clujeană a cedat pe teren propriu, în fața marii rivale, scor 98-90.

Începută cu un duel al celor două galerii, partida din Sala Sporturilor "Horia Demian" a avut un start echibrat. Defensiva clujeană a funcționat bine, iar majoritatea acțiunilor ofensive s-au bazat pe acțiuni indiviuduale. După primele 10 minute, tabela indica 19-18 pentru gazde. CSU a început bine sfertul secund și nu le-a dat nicio șansă "studenților". Trupa lui Mihai Silvășan a suferit la eficacitate în atac, iar oaspeții au luat un avans considerabil. După primele două sferturi, scorul era 44-33 pentru oaspeți.

La revenirea de la cabine, clujenii au intrat cu energie, însă nu au putut face față ritmului ofensiv al sibienilor. Elevii lui Dan Fleșeriu au stat foarte bine la aruncările de la distanță și au păstrat avantajul de pe tabelă. Înaintea sfertului final, scorul era 73-59 pentru CSU. U-BT a început excelent ultimele 10 minute, cu un parțial de 12-1. Jocul clujenilor a crescut în intensitate și diferența dintre cele două formații a scăzut la o singură posesie. Totuși, "studenții" nu au putut reveni, iar sibienii s-au impus cu 98-90.