U-BT Cluj, înfrângere pe terenul campioanei CSM Oradea. “Studenții” se mențin pe locul secund în Liga Națională

| Foto: u-bt.ro

După cinci victorii consecutive, echipa lui Mihai Silvășan a cedat împotriva campioanei en-titre, scor 75-63.

Startul partidei din Sala Sporturilor “Antonio Alexe” a fost unul echilibrat, iar cele două formații au mers cap la cap în ce mai mare parte a timpului de joc. Totuși, gazdele au încheiat în avantaj primul sfert, scor 20-16. Și sfertul secund s-a desfășurat după aceleași coordinate, fără ca una dintre formații să reușească desprinderea pe tabelă. La pauză, CSM Oradea conducea, scor 39-37.

Gazdele au revenit mai concentrate de la cabine și au preluat inițiativa. Elevii lui Cristian Achim au reușit să preia conducerea și să păstreze un avantaj important înaintea ultimelor 10 minute, scor 60-52. Clujenii au căzut inexplicabil în ultima perioadă de joc, iar orădenii au profitat din plin. În cele din urmă, echipa lui Mihai Silvășan a cedat la Oradea, scor 75-63.

Cei mai buni marcatori ai clujenilor au fost Dykes (14 puncte, 4 recuperări), Kuti (10 puncte, 2 assisturi) și Foulland (8 puncte, 8 recuperări).

Pentru “studenți” urmează o nouă deplasare, pe terenul marii rivale, CSU Sibiu.