U-BT Cluj își ia revanșa cu CSM Oradea, dar termină sezonul regulat în urma bihorenilor

| Foto: Facebook / U-BT Cluj-Napoca

U-BT Cluj a învins CSM Oradea, vineri seara, în BTarena, cu scorul de 94-79.

Deși clujenii au câștigat, CSM Oradea încheie sezonul regulat în postura de lider în clasament, însă cu șirul de 23 de victorii consecutive întrerupt. Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Meindl (15), Căţe (17) și Gordic (18) pentru U-BT Cluj și Markovic (12), respectiv Carter (12), pentru CSM Oradea.

În prima repriză, orădenii au condus meciul. La pauză, scorul a fost strâns, 46-47 pentru CSM Oradea, însă a doua parte a meciului clujenii și-au revenit și au reușit să se impună cu o diferență de 15 puncte.

Chiar dacă termină sezonul regulat pe locul secund, victoria clujenilor a fost una de moral, după meciul de tristă amintire de la Oradea, când U-BT a pierdut cu scorul de 81-74, iar meciul a degenerat întrun scandal monstru: jucătorul clujenilor, Karel Guzman, a avut o ieșire violentă atât pe teren, cât și în afara acestuia. Acesta nu a jucat vineri seara în BTarena, fiind suspendat.

CSM Oradea rămâne lider în clasament, iar U-BT se află pe locul al doilea.