U-BT Cluj, la un pas de sferturile FIBA Europe Cup. Cum pot ajunge “studenții” în Top 8

| Foto: fiba.basketball

Echipa condusă de Dusko Vujosevic și de Mihai Silvășan e la doar meci distanță de calificarea în sferturile de finală ale întrecerii continentale.

Grupa J a FIBA Europe Cup, din care face parte și U-BT, este cea mai echilibrată din competiție. Înaintea ultimei etape, toate cele patru echipe au șanse reale de calificare în sferturile de finală. Tsmoki Minsk și formația clujeană au un avantaj în fața celor de la Ironi Ness Ziona și CSM Oradea, echipe care au nevoie de o victorie obținută în anumite condiții pentru a se califica.

Un succes pe teren propriu în fața israelienilor le asigură baschetbaliștilor de la U-BT locul printre cele mai bune opt echipe din FIBA Europe Cup. Totuși, clujenii s-ar putea califica și în cazul unui eșec, dar diferența de puncte nu trebuie să fie mai mare de trei. “Studenții” au un avantaj moral împotriva celor de la Ironi Ness Ziona, pe care i-au învins în Israel, scor 84-81.

Partida dintre U-BT și Ironi Ness Ziona se va disputa în Sala Sporturilor “Horia Demian”, de la ora 18:30.