U-BT Cluj-Napoca a început cu dreptul semifinalele Ligii Naționale

| Foto: facebook.com/ubtcluj

Trupa lui Mihai Silvășan s-a impus cu 78-61 în fața celor de la Rapid, în primul joc al seriei.

Primele minute ale întâlnirii din Sala Sporturilor "Horia Demian" au stat sub semnul echilibrului. Treptat, "studenții" au pus stăpânire pe joc și au încercat să își ușureze cât mai mult misiunea. Astfel, după primele 10 minute campioana conducea, scor 22-16.

Clujenii și-au păstrat eficiența și în startul sfertului secund, pe care l-au început cu un parțial de 13-2. Chiar dacă oaspeții au părut că forțează o revenire, elevii lui Mihai Silvășan au controlat jocul sub ambele panouri, iar pauză aveau un avantaj consistent, scor 49-30.

Chiar dacă bucureștenii au intrat bine după pauză, U-BT a revenit repede la conducerea jocului și a încercat să mărească ecartul față de adversari. Odată intrați în ritm, "studenții" au întâmpinat puține probleme, iar cu 10 minute înainte de final diferența era de 21 de puncte, 67-46.

Cel de-al patrulea sfert a fost o simplă formalitate pentru campioana României. U-BT Cluj-Napoca s-a impus cu 78-61, spre bucuria celor prezenți în sală care au cântat și i-au încurajat pe elevii lui Mihai Silvășan pe toată durata partidei.

Cel mai bun marcator al echipei clujene a fost Emi Cățe (23 puncte, 14 recuperări), urmat de Leo Meindl (14 puncte, 6 recuperări), Nemanja Gordic și Stefan Bircevic (ambii 13 puncte).