U-BT Cluj, victorie la pas în fața lui Dinamo

| Foto: championsleague.basketball

Formația pregătită de Mihai Silvășan s-a impus în fața echipei din capitală, scor 82-60.

Clujenii au turat motoarele încă din startul jocului din Sala Sporturilor "Horia Demian" și s-au distanțat pe tabelă. Cauza "studenților" a fost ajutată și de lipsa de eficiență din ofensiva oaspeților, iar după primele 10 minute, U-BT conducea 22-14.

Jocul s-a desfășurat după același scenariu și în sfertul secund. Elevii lui Mihai Silvășan au dominat fără sa forțeze prea tare, iar la pauză, tabela indica 43-26 în favoarea "studenților".

La revenirea de la cabine, tehnicianul clujenilor a încercat mai multe formule de joc și a oferit minute jucătorilor. Tinerii formației clujene au menținut ritmul bun, iar cu 10 minute înainte de final, scorul era 63-41.

În ciuda faptului că oaspeții au redus din diferență, "studenții" au reușit să se impună cu 82-60.