U-BT, debut cu dreptul în play-off. “Studenții” au făcut diferența în finalul jocului cu CSU Sibiu

| Foto: championsleague.basketball

Formația pregătită de Mihai Silvășan a reușit să câștige primul meci al seriei contra marii rivale, scor 89-79.

Primele secvențe ale duelului din BT Arena au fost echilibrate, însă “studenții” au preluat rapid inițiativa și s-au distanțat la câteva posesii. Echipa clujeană s-a bazat pe jocul cu pivotul și, deși oaspeții au încercat o revenire, după primele 10 minute, U-BT conducea 22-21.

În startul sfertului secund gazdele au suferit la capitolul eficiență ofensivă, iar sibienii au reușit chiar să preia conducerea. Echilibrul s-a instalat în joc, ambele formații au ratat aruncări, iar “studenții” au intrat cu un avantaj minim la cabine, 42-41, grație unei “triple” reușite de Luca Colceag.

La revenirea de la vestiare, meciul s-a desfășurat după același scenariu. CSU Sibiu a reușit să se distanțeze pe tabelă, iar U-BT a alergat pe aproape toată durata sfertului după egalare. În cele din urmă, clujenii au preluat conducerea, iar cu 10 minute înainte de final, scorul era 61-58.

“Studenții” au turat serios motoarele în sfertul al patrulea și au reușit rapid să creeze între ei și adversari un ecart format din două cifre. Baschetbaliștii de la U-BT au gestionat perfect finalul de meci, s-au impus cu 89-79 și au preluat conducerea în seria contra marii rivale, CSU Sibiu.

Cei mai buni marcatori al echipei clujene au fost Stipanovic (16 puncte, 5 recuperări) și Bircevic (16 puncte, 4 recuperări), urmați de Stewart (14 puncte, 3 recuperări).