U-BT - FC Argeș Basketball, în semifinalele Ligii Naționale. Când se joacă primele două meciuri

| Foto: u-bt.basketball

Campioana României va disputa pe teren propriu primele două partide ale seriei contra formației piteștene.

După ce s-a impus fără probleme cu 3-0 în sferturile de finală împotriva celor de la Dinamo, U-BT Cluj-Napoca se pregătește pentru penultimul act al Ligii Naționale, unde "studenții" vor înfrunta FC Argeș Basketball.

Trupa piteșteană a ajuns în play-off după un bilanț de 11-5 în prima fază a campionatului și un record de 9-9 în faza Top 10. În sferturile de finală, FC Argeș Baketball a trecut de Rapid, scor 3-0 (78-76, 79-73, 81-63), deși a jucat primele două meciuri în capitală.

Cel mai bun marcator al piteștenilor în seria cu Rapid a fost Corey Allen, cu o medie de 18.3 puncte, 2.3 recuperări și 2.7 pase decisive în cele trei jocuri.

La fel ca în runda precedentă, U-BT Cluj-Napoca va beneficia de avantajul terenului propriu și în seria semifinală. Astfel, primele două jocuri se vor disputa în BT Arena, în 25 și 27 aprilie, orele urmând să fie anunțate.