”U” Cluj a câștigat la scor ultimul meci de campionat, cu Mintiu Gherlii

”U” Cluj a învins-o cu 5-0 pe Vulturul Mintiu Gherlii, sâmbătă, în deplasare, în ultima rundă din Liga a IV-a.

"Șepcile roșii" au deschis scorul în minutul 4, prin Hordouan. În startul reprizei a doua, Salcău (46) a majorat avantajul "studenților". 10 minute mai târziu, Fodor (56) a făcut 3-0. Golgheterul echipei și al seriei, Brian Lemac (74), a înscris și el, ajungând la 48 reușite în acest campionat. Tabela a fost închisă de Budin (80).

Universitatea Cluj termină campionatul pe primul loc, cu 82 puncte, cu un bilanț de 27 victorii și o singură remiză. Elevii lui Marius Popescu au marcat 167 goluri și au primit doar 9. Vulturul Mintiu Gherlii încheie pe 12, cu 28 puncte, având un record de 8 victorii, 4 egaluri și 15 înfrângeri.

Pentru "alb-negri" urmează finala Cupei României pe județ, cu Gloria Cătina (9 iunie, la Baza Sportivă Dan Anca), și barajul pentru promovarea în liga a treia (cu Lăpușul Târgu-Lăpuș sau cu Avântul Bârsana, pe 17 și 24 iunie).

Vulturul Mintiu Gherlii - Universitatea Cluj 0-5 (0-1)

Au marcat: Hordouan (4), Salcău (46), Fodor (56), Lemac (74), Budin (80)

"U" Cluj: Man - Potcoavă, Ionescu, Irimie, Manu - Fizeșan, Fodor - Hordouan, Rogozan, Hîmpea - Lemac

Antrenor: Marius Popescu

Au mai intrat: Salcău, Budin

Stadion: Baza Sportivă Mintiu Gherlii