“U” Cluj – Minaur Baia Mare 23-29. A șasea înfrângere consecutivă pentru “studente”

Clujencele au pierdut din nou în Liga Florilor, după un meci în care au ratat cât pentru un campionat întreg.

Minaur a început mai bine partida din Sala Sporturilor “Horia Demian” și s-au distanțat repede pe tabelă. Jucătoarele lui Alin Bondar au suferit la capitolul finalizare și au avut probleme serioase împotriva apărării masive a băimărencelor. În ultimele 10 minute al reprizei, Universitatea a revenit în joc, dar maramureșencele au intrat în avantaj la vestiare, 12-10.

Formația lui Costică Buceschi a avut un start foart bun și în actul secund. Minaur a reușit un partial de 4-1 și s-a distanțat din nou. Jucătoarele de la “U” au profitat de o dublă eliminare în tabăra adversă și s-au apropiat. Totuși, efortul nu continuat până la final, iar Baia Mare s-a impus cu 29-23.

Cele mai bune marcatoare ale Universității au fost Senocico (7 goluri), Boian (4), Dindiligan și Petruș (ambele 3).

În etapa următoare, clujencele se deplsaează la Zalău, pentru duelul cu echipa lui Gheorghe Tadici.