“U” Cluj pierde un nou meci important în lupta pentru salvarea de la retrogradare

| Foto: foto facebook.com/uclujhandbal

“Studentele” au pierdut în fața echipei Danubius Galați, scor 28-19.

Meciul din Sala Sporturilor “Dunărea” a început echilibrat. Cele două echipe au mers cap la cap, iar la jumătatea reprizei scorul era egal, 7-7. Gazdele au preluat apoi inițiativa și au reușit să creeze o diferență de două goluri. Distanța s-a menținut până la pauză, când tabela indica 15-13.

În repriza secundă, apărarea clujeană nu a mai funcționat și Danubius a început cu un partial de 5-0. Au început să apară probleme și în ofensivă, iar “U” a avut minute bune în care nu a putut să marcheze. Astfel, scorul final a fost 28-19, după un act secund în care “studentele” au reușit să înscrie doar de șase ori.

Cele mai bune marcatoare ale Universității au fost Lazăr (6 goluri) și Senocico (5). “U” Cluj ocupă locul 12 în Liga Florilor, cu 20 de puncte. Următorul meci pentru elevele lui Alin Bondar va fi împotriva echipei HCM Slobozia sâmbătă, 12 mai, de la ora 16.