Un kenyan a câştigat maratonul internaţional de la Cluj. GALERIE FOTO

Clujul a fost duminica un uriaş stadion. Pe străzile oraşului s-a alergat maraton, semimaraton şi cros.

Mii de persoane, bărbaţi şi femei, tineri şi vârstnici, români şi străini, au luat parte la cursele de alergare organizate duminică la Cluj. În total au fost peste 3.500 de alergători. Au venit la Cluj concurenţi din Moldova, Cehia, Ucraina şi Ungaria, din Marea Britanie, Franţa, Italia şi Danemarca, dar şi din Kenya şi Japonia.

Marele câştigător a fost James Emuria (33 de ani), din Kenya, care a încheiat cei 42,195 km în 2:25:24. Pe locul al doilea s-a clasat Nagy Tamas, din Ungaria. Anul trecut, maratonul a fost câștigat tot de un kenyan, Elisha Sawe, care a alergat distanţa cu un timp mai slab, 2:27.26.

Maratonul Internațional AROBS Cluj-Napoca i-a recompensat pe cei mai rapizi alergători de la a cincea ediție cu premii de peste 10.000 de euro. Primii 5 concurenți de la categoria open masculin şi feminin de la probele de maraton și semimaraton, respectiv primele trei echipe de la maraton ștafetă, au încasat premii în bani și produse oferite de sponsorii și organizatorul evenimentului, asociația Runners Club din Cluj-Napoca.

Pe lângă maraton s-a luat startul duminică în Crosul BT, de 6 kilometri, şi în Crosul copiilor "Cora". Alergările au fost punctul central al unui eveniment care s-a întins pe durata a două zile. Sâmbătă, sportivii şi-au primit kit-urile de concurs şi au putut participa la Pasta Party. Duminică nu doar s-a fugit, ci s-a şi cântat. Asta pentru că în cadrul manifestării a existat şi un concert, desfăşurat în faţa Teatrului Maghiar.

Circulaţia rutieră din centrul oraşului şi zona Cluj Arena a fost închisă între orele 7 şi 16. Traseul competiţiei de maraton, semimaraton şi maraton ştafetă a fost Cluj Arena - Splaiul Independenței - strada G.Coșbuc - strada Cardinal I.Hosu - strada E Isac - strada Gh. Șincai - strada Napoca - bulevardul Eroilor - întoarcere - bulevardul Eroilor - strada Napoca - strada Gh Șincai- strada E. Isac - strada Cardinal I Hosu- strada G. Coșbuc - Splaiul Independenței - strada Barițiu- întoarcere - strada G. Barițiu- Splaiul Independenței - Pod Napoca - strada 1 Decembrie 1918 - întoarcere - strada 1 Decembrie 1918 - Pod Garibaldi - Splaiul Independenței - Cluj Arena.

Traseul a măsurat 10,55 km și a fost parcurs o dată de fiecare membru al ștafetei, de 2 ori de către semimaratonişti și de 4 ori de alergătorii de la maraton.

Traseul Crosului BT a măsurat 6 kilometri: Cluj Arena - Splaiul Independenței - strada G.Cosbuc - strada Cardinal I. Hossu - strada G. Barițiu - întoarcere - str. G. Barițiu - Splaiul Independenței - Pod Napoca - str. 1 Decembrie 1918 - întoarcere - str. 1 Decembrie 1918 - Pod Garibaldi - Splaiul Independenței - Cluj Arena.