Foto Universitatea Cluj a început cu dreptul seria amicalelor de iarnă

"Studenții" au reușit să învingă la scor Sănătatea Cluj, în primul joc de pregătire al anului.

După ce primele minute au fost echilibrate, iar jucătorii au încercat să își găsească ritmul, "U" Cluj a avansat spre poarta adversă, iar forcing-ul a dat rezultate.

Mai întâi Hofman a reușit să înscrie după o fază încâlcită în careul advers, iar câteva minute mai târziu Tescan l-a lobat pe portarul "Virușilor verzi" și a stabilit scorul pauzei, 2-0.

Imediat de fotbaliștii au revenit pe teren, Sănătatea Cluj a reușit să reducă din diferență. Totuși, actul secund s-a jucat la o singură poartă, "studenții" fiind mai puternici în ciuda numeroșilor juniori din primul 11.

Spre finalul partidei, Pîrvulescu a înscris și el în urma unei acțiuni personale. La scurt timp, același Pîrvulescu i-a pasat scurt lui Mitrea, din corner, fundașul a centrat, iar juniorul Călugăr a stabilit scorul final, 4-1.

"U" Cluj în prima repriză: Gorcea - Romeo, Gugu, Ispas, Alarcon - Ribeiro, Neacșu - Hofman, Haită, Tescan - V. Alexandru

"U" Cluj în repriza secundă: Păun - Ciobanu, Fl. Ilie, Vomir, Mitrea - Vînău, Felecan - Moraru, Călugăr, Pîrvulescu - Boiciuc