Victorie “animalică” în primul amical din Austria: CFR – Bischofshofen 16-0!
- Scris de Septimiu Fantea
- 24 Iun 2011, 00:48
- Sport
- Ascultă știrea

Primul amical al verii a reprezentat un adevărat galop de sănătate pentru elevii portughezului Jorge Costa. Piccolo, Bastos şi Bud, ultimii doi cu o dublă fiecare, Nicoară, Cadu, Batin, în prima repriză, respectiv senegalezul Sougou şi juniorul Negruţ, ambii cu un "hattrick", urmaţi de Nuno Diogo şi Lionn, în cea de-a doua, au îngropat formaţia din liga a patra austriacă (Landesliga). "Feroviarii" vor disputa următorul meci de pregătire mâine, de la ora 20:00, în compania echipei SV Grödig (Austria Bundesliga). Partida va fi transmisă în direct la Digisport.
Aşa cum a anunţat imediat după sosirea sa la CFR, Costa a operat prima şi, probabil, cea mai importantă modificare faţă de "era" Minteuan la nivelul sistemului de joc, implementând un 1-4-3-3 ultraofensiv, cu "fiii risipitori" Bud şi Batin în atac, sprijiniţi în premieră de Nicoară. Pus iniţial pe "lista neagră" a conducerii, fundaşul Piccolo a deschis scorul cu un voleu de excepţie (9), Bud, alături de Bastos, şi-au trecut în cont câte o dublă, iar Nicoară (21), Cadu (23), respectiv Batin (45) au stabilit scorul pauzei: 8-0! Dintre noile achiziţii, Camora a fost folosit titular, având o evoluţie apreciabilă pe durata primei reprize, când a izbutit câteva incursiuni şi centrări de efect.
La reluare, Costa a schimbat întreaga echipă, iar "aşii" din mâneca "alb-vişiniilor" s-au dovedit senegalezul Sougou, un alt jucător transferat în această vară, respectiv tânărul Sergiu Negruţ, cei doi atacanţi reuşind câte un "hattrick" fiecare. Un alt nume nou al formaţiei din Gruia, vârful Ronny, şi-a trecut neoficial numele pe lista marcatorilor după ce în minutul 55 a introdus balonul în plasă, dar golul său a fost anulat pentru o evidentă poziţie de ofsaid. Asta nu l-a împiedicat însă ca, la puţin timp după ce Nuno Diogo a înscris golul cu numărul zece al "feroviarilor" (57), să-şi treacă în cont o nouă ocazie importantă la poarta adversă.
Nici Renan Garcia nu a dezămagit la prima reprezentaţie în tricoul "alb-vişiniu", achitându-se exemplar de sarcini în linia mediană. Fundaş de meserie, Lionn a marcat şi el la debut şi nu a făcut-o oricum, reluarea sa din interiorul careului mare oprindu-se direct în vinclul porţii nefericitului goalkeeper austriac (79). Cel puţin la prima vedere, prestaţia sigură a noului CFR pare să demonstreze că tactica portughezului Jorge Costa ar putea da roade în ediţia viitoare a Ligii I, la finele căreia formaţia din Gruia ţinteşte eventul. Clujenii au început partida cu Bischofshofen în formula Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Bastos, Kivuvu, Hora - Batin, Bud, Nicoară. În partea a doua, Costa a trimis în teren toţi fotbaliştii disponibili. Seria amicalelor din staţiunea austriacă Abtenau continuă pentru "feroviari" mâine, când vor da piept cu mult mai titrata SV Grödig (Austria Bundesliga). Partida e programată de la 20:00, ora României, şi va fi transmisă în direct la Digisport.