Victorie categorică pentru Universitatea Cluj în primul amical al anului

| Foto: fcuniversitateacluj.ro

Echipa pregătită de Bogdan Lobonț a învins clar formația din Liga a 3-a, Arieșul Turda, scor 5-0.

“Studenții” au început foarte bine partida din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, iar Goga a deschis scorul în minutul 12. Jocul bun al clujenilor a continuat, iar Gavra și Abrudan au înscris, stabilind scorul pauzei, 3-0. Bogdan Lobonț a schimbat formula la pauză, dar “Șepcile roșii” nu s-au oprit din marcat. Florescu a majorat diferența după o oră de joc, iar Marius Coman a marcat ultimul gol al partidei pentru o victorie clară, 5-0.

Echipa de start: Dinu - Telcean, Abrudan, Prodan - A. Coman, Văsălie, Giurgiu, Hordouan - Goga - Hațiegan, Gavra

Formula în a doua repriză: Gorcea (Dur-Bozoancă) - Kofi, I. Ursu, Berci - Căpușă, Greu, Florescu, Taub - Pârvulescu - Ene, M. Coman

Pentru Universitatea Cluj urmează stagiul de pregătire din Turcia, care va avea loc în perioada 28 ianuarie – 9 februarie. Primul meci oficial al anului se va disputa la finalul lunii februarie, în compania Energeticianului.