Victorie clară pentru U-BT în primul meci oficial al sezonului

| Foto: fiba.basketball

Echipa clujeană a trecut de KB Rahoveci, scor 98-73, în primul meci din preliminariile FIBA Europe Cup.

Elevii lui Dusko Vujosevic au început excelent partida și au preluat conducerea încă din start. După primele 10 minute, scorul era 22-14 pentru clujeni. Jocul bun a continuat în în sfertul secund, iar la pauză, scorul era 46-28. Nici după pauză nu s-a pus problema învingătoarei, U-BT a fost aproape de a trece de bariera de 100 de puncte, însă scorul final a fost 98-73.

Cei mai buni jucători ai “studenților” au fost Donatas Tarolis (20 de puncte, 9 recuperări), Darko Planinic (19 puncte, 4 recuperări) și Patrick Richard (14 puncte, 8 pase decisive). Returul se va disputa la Cluj-Napoca, în 9 octombrie, de la ora 19:00.