Victorie cu Hermannstadt și “U” e în semifinalele Cupei! Doar UTA mai stă în calea “studenților” spre finală

| Foto: Facebook / Universitatea Cluj

„U” Cluj a reușit o nouă prestație bună la Sibiu, împotriva lui Hermannstadt. Scorul final a fost 2-1 pentru clujeni, iar semifinala cu UTA se joacă pe Cluj Arena.

Prima repriză a fost una echilibrată, însă clujenii s-au văzut conduși la pauză cu 1-0, după golul lui Baba Alhassan din minutul 41, care a marcat cu capul din șase metri.

A doua repriză a început bine pentru sibieni, care au fost aproape să ducă scorul  la 2-0.

Antrenorul lui „U” Cluj, Ioan Ovidiu Sabău, a schimbat trei jucători, Nistor, Remacle și Simion cu Chipciu, Filip și Bic. Situația s-a schimbat drastic, iar „studenții"  și-au revenit și au întors scorul.

În minutul 51, Chipciu a înscris primul gol al clujenilor cu un șut de la distanță, iar în minutul 75, Mamadou Thiam a făcut diferența, învingându-l pe Muțiu de la marginea careului și și-a condus echipa spre victorie.

„U” Cluj va avea parte de un adversar incomod în semifinalele Cupei României, unde va da piept cu UTA.