Victorie facilă pentru U-BT în meciul cu BCMU FC Argeș Pitești

| Foto: foto u-bt.ro

Clujenii au câștigat pe teren propriu, într-o partidă pe care au controlat-o, scor 90-81.

“Studenții” au început bine partida din Sala Sporturilor “Horia Demian”, din etapa cu numărul 30, din Liga Națională. Elevii lui Mihai Silvășan au câștigat primul sfert cu 33-18, iar în al doilea s-au impus cu 23-16. Astfel, scorul pauzei a fost 56-34.

Piteștenii au intrat mai bine după pauză și au reușit un partial de 11-2. Antrenorul clujenilor a cerut timp de odihnă, iar partida s-a echilibrat. U-BT a revenit în control și a dominat meciul. Scorul înaintea ultimelor 10 minute era 77-56.

În ultimul sfert, tot “studenții” au fost la conducerea jocului și au dominat clar. În ultimele minute, argeșenii s-au apropiat chiar și la 10 puncte, pe fondul ineficienței ofensive a fostei campioane. Totuși, Universitatea s-a impus cu 90-81 și își pătrează locul al doilea în Top 6.

Următorul meci pentru clujeni va fi derby-ul cu CSM CSU Oradea. Partida se va disputa miercuri, 25 aprilie, de la ora 18:15, în Sala Sporturilor “Antonio Alexe”.