Victorie fără emoții pentru Nuria Parrizas-Diaz în turul secund la Transylvania Open 2022

| Foto: facebook.com/TransylvaniaOpen

Sportiva iberică a câștigat în fața Dalmei Galfi (89 WTA), scor 6-1, 6-4 și a obținut calificarea în sferturile de finală.

Deși diferența de clasament dintre cele două este de doar 14 locuri, jucătoarea din Ungaria nu a reușit să se ridice la nivelul Nuriei Parrizas-Diaz (75 WTA). Iberica și-a adjudecat primul set în mai puțin de jumătate de oră, scor 6-1.

În setul secund, Parrizas-Diaz a ajuns rapid la 4-0 și chiar dacă Galfi a opus ceva rezistență, iberica a obținut un succes cu 6-1, 6-4, care i-a adus calificarea în sferturile de finală ale Transylvania Open 2022.

Pe tabloul de dublu se dispută partida dintre perechile Rakhimova/Sizikova și Eikeri/Mihalikova.

În cele ce urmează, terenul central va gâzdui duelul dintre Ysaline Bonaventure, jucătoare sosită din calificări și Anhelina Kalinina, cap de serie numărul 2.