Victorie pentru Dayana Yastremska în meciul cu Tamara Korpatsch de la Transylvania Open 2022

| Foto: ZIUA de Cluj

Ucraineanca (94 WTA) a trecut de jucătoarea din Germania, scor 6-3, 4-6, 7-5.

Dayana Yastremska a început bine primul set și a câștigat primele 3 game-uri. Tamara Korpatasch a forțat revenirea, însă eforturile sale nu au fost suficiente, iar ucraineanca a câștigat primul set, scor 6-3.

Setul secund a fost unul mai echilibrat, cele două mergând cap la cap până la 4-4. Korpatsch a reușit apoi un break și a reușit mai apoi să trimită meciul în decisiv, deși Yastremska a salvat 5 mingi de set.

Cel de-al treilea set a fost unul la fel de echilibrat. După ce a salvat două mingi de meci, Yastremska a întors soarta partidei și s-a impus cu 7-5 după două ore și 19 minute.

Duelul 100% rusesc dintre Zakharova (183 WTA) și Blinkova (138 WTA) s-a încheiat cu victoria celei din urmă, scor 6-1, 7-6(9-7), după mai bine de două ore de joc.

În prezent se desfășoară întâlnirea de dublu dintre perechile J. Cristian/Ruse și Niculescu/Dart. Pe terenul central urmează partida dintre Anna Bondar și Elina Avanesyan.