Victorie pentru România: Marius Copil îl învinge cu 3-0 pe Nielsen

Marius Copil a reuşit în urmă cu puţine momente prima victorie a României în meciul de Cupa Davis contra Danemarcei.

UPDATE 2 Victorie pentru Marius Copil! Tenismenul român l-a învins în trei seturi pe danezul Frederik NIelsen (6-3, 7-6, 6-4) şi a adus, astfel, primul punct al României în meciurile cu Danemarca. Peste aproximativ 20 de minute pe terenul din Sala Sporturilor "Horia Demian" va intra Adrian Ungur care îl va întâlni pe Martin Pedersen.

UDPATE Copil a reuşit să câştige şi setul doi al meciului cu Nielsen, scor 7-6 după un tie-break de mare intensitate. Românul a reuşit să salveze o minge de set, a egalat la şapte în tie-break, după care s-a impus cu 9-7. În câteva momente începe setul al treilea.

Marius Copil a început excelent confruntarea cu Frederik Nielsen şi a reuşit un break decisiv la mijlocul setului, în momentul în care scorul era egal, 3-3. Copil a reuşit să câştige setul cu 6-3, iar în setul doi, după două game-uri, scorul e 1-1. Meciul rămâne echilibrat, se merge cap la cap şi e egalitate, 4-4.