Vor o minune pe „Teatrul Viselor"! Elveţienii le-au arătat clujenilor cum să răpună „diavolii roşii" VIDEO

Vor o minune pe „Teatrul Viselor
În 2011, Manchester United era eliminată încă din faza grupelor, după un 3-3 pe teren propriu cu FC Basel şi o înfrângere în Elveţia, scor 1-2. Deseară, CFR Cluj are nevoie de un punct pentru a spera la o performanţă istorică.

CFR Cluj joacă deseară cel mai important meci din istorie. Pe stadionul „Old Trafford", supranumit „Teatrul Viselor", elevii lui Paulo Sergio au nevoie de un punct şi de o victorie a lui Sporting Braga în faţa lui Galatasaray pentru a deveni prima echipă din România calificată în „primăvara" Champions League. Deşi pare aproape imposibil, un rezultat de egalitate pe terenul lui Manchester a fost la îndemâna celor de la FC Basel, anul trecut. Elveţienii reuşeau să obţină locul secund în grupă şi o lăsau acasă pe United în cel mai slab sezon al englezilor din ultimii 10 ani în Europa. La Manchester, Basel a jucat perfect, a jucat deschis, cu mult curaj şi a punctat la fiecare greşeală a adversarilor.

Manchester United impune respect. E un brand internaţional, o echipă de legendă şi are un antrenor de legendă, Sir Alex Ferguson. „Diavolii" nu sunt, însă, invincibili şi pot fi învinşi chiar la ei acasă, iar momentul e cum nu se poate mai potrivit pentru CFR Cluj. Calificaţi deja în optimile Ligii Campionilor de pe primul loc în grupă, englezii se axează doar pe competiţia internă, iar sâmbătă vor juca derby-ul cu City. Ferguson va trimite în teren o echipă alcătuită doar din rezerve, iar „feroviari" trebuie să profite de şansa unică pe care o primesc. United poate fi învinsă, iar cel mai recent exemplu e anul 2011, când FC Basel a scos 4 puncte din confruntările directe cu Manchester United. Formaţia elveţiană a scos o remiză pe Old „Trafford", scor 3-3, după un meci pe care l-ar fi putut chiar câştiga pe final. Basel a jucat ofensiv şi a făcut un pressing avansat pe toată durata partidei, reuşind în unele momente să o domine clar pe United. „Dacă te pui şi te aperi, te sufocă cu atacurile, iar la un moment dat vei ceda. E o greşeală să crezi că te poţi apăra un meci întreg în faţa lor". Vorbele îi aparţin lui Andre Villas-Boas, ultimul tehnician care a învins-o pe United chiar pe „Old Trafford", în acest sezon, cu Tottenham. Londonezii au câştigat cu 3-2 după un meci în care au atacat în permanenţă.

 

CFR-ul trebuie să învingă, iar Galatasaray să se împiedice la Braga, pentru a prinde locul secund, dar, după toate probabilităţile, „feroviarii" vor încerca să joace pe contraatac. Un egal ar fi şi el favorabil clujenilor, dar cu condiţia ca Galatasaray să piardă la Braga. Paulo Sergio nu are nici o problemă de lot şi va putea trimite în teren cea mai bună echipă. Un 11 de start ar putea să arate astfel: Felguieras - Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Mureşan, Alberto - Sogou, Bastos, Pedro - Kapetanos. De partea cealaltă, Manchester ar putea începe meciul cu Lindegaard - Rafael, Jones, Vidic, Buttner - Fletcher - Cleverley, Powell, Carick, Welbeck - Chicharito.

 

Partida dintre Manchester United şi CFR va fi condusă la centru de italianul Daniele Orsato , care va fi asistat de Mauro Tonolini şi Massimiliano Grilli. Asistenţii suplimentari vor fi Andrea De Marco şi Mauro Bergonzi.

 

Meciul va începe la ora 21:45 şi va fi transmis în direct pe Digisport şi în format live-text pe ziuadecj.ro.

 

Analiză englezească: "Sougou şi Pedro sunt cei mai periculoşi"

 

Într-o avancronică postată pe site-ul oficial al clubului, englezii au găsit şi principalele pericole „ceferiste". „Atacantul senegalez Modou Sougou a oferita pasa decisivă pentru jumătate din golurile echipei în acest sezon de Liga Campionilor şi a şi înscris unul. Ar trebui supravegheat şi Rui Pedro, de asemenea. A marcat şapte goluri în ultimele sale şase meciuri în toate competiţiile", se precizează în analiza englezilor. În meciul tur, de la Cluj, Manchester United s-a impus cu 2-1.

 

 

 

Etichete
Comenteaza