Winners Open 2021. Andrea Petkovic completează careul de ași al turneului de la Cluj

| Foto: facebook.com/winnersopen

Favorita numărul 2 a competiției WTA 250 a învins-o pe Seoane Mendez, scor 6-7, 6-4, 6-1.

După un prim set care a durat mai bine de o oră și marcat de greșeli neforțate de ambele părți, Seoane Mendez a reușit să se impună în tie-break 7-6 (8-6).

Totuși, pe fondul oboselii, nivelul de joc al australiencei a scăzut în setul secund, iar Petkovic a profitat. Jucătoarea din Germania s-a impus cu 6-4 și a trimis partida în decisiv.

Fosta ocupantă a locului 9 WTA a dominat decisivul și a ajuns la 5-1 înainte ca partida să fie întreruptă din cauza întunericului.

La reluare, sâmbătă, Petkovic a îndeplinit o simplă formalitate și s-a impus 6-7, 6-4, 6-1.