Yeboah de la CFR Cluj, omul meciului la Cupa Africii U23, deși a fost rezervă și a intrat pe teren abia în repriza secundă la 0-0

| Foto: CFR Cluj Facebook

Emmanuel Yeboah, fotbalistul de la CFR Cluj de doar 20 de ani, a marcat o ”dublă” în primul meci al Ghanei la Cupa Africii U23 și a fost desemnat ”omul meciului”, deși a fost doar rezervă în partida împotriva celor din Congo.

Emmanuel Yeboah, jucătorul lui CFR Cluj, a fost rezervă în primul lui meci din Cupa Africii pe Națiuni U23. Acesta a fost introdus pe teren în a doua repriză, la scorul de 0-0. La doar cinci minute de la intrare, Emmanuel Yeboah avea să devină decisiv. A primit un balon în flancul drept, pe care l-a centrat perfect în careu pentru Nuamah, care a îndeplinit o simplă formalitate, a transmis orangesport.ro

În minutul 76, Emmanuel Yeboah avea să şi marcheze! A primi o pasă în adâncime, şi-a luat adversarul la viteză, a făcut o preluare inteligentă, cu capul pe poziţie viitoare, apoi a şutat la colţul lung. Cu puţin noroc mingea a intrat în poartă.

Ghana a primit o lovitură de la 11 metri, în minutul 83 dar colegii lui Yeboah au ratat-o de două ori. De fiecare dată centralul partidei a decis repetarea executării. A treia oară, Yeboah a luat mingea şi a tras perfect, la colţul lung, pentru 3-0. Congo avea să marcheze de două ori în prelungiri, prin Kololo (min. 90+3) şi Ngatse (min. 90+4), dar insuficient pentru a mai obţine ceva din acest duel.

”Atacantul nostru, Emmanuel Yeboah, a reușit dubla și a fost autorul unei pase decisive pentru reprezentativa U23 a Ghanei, în primul lui meci din Cupa Africii pe Națiuni U23 Partida de astăzi, împotriva naționalei U23 a statului Congo, s-a încheiat cu victoria Ghanei, scor 3-2, iar atacantul nostru a fost desemnat omul meciului. Felicitări, Yebo, și multă baftă în continuare în competiție!”, i-au transmis colegii de la CFR Cluj lui Yeboah.